Hala magazynowa – własna czy wynajęta?

Hale magazynowe są chętnie stosowane przez przedsiębiorców z różnych branż. Prędzej czy później wiele firm zmierzy się z problemem braku miejsca na przechowywanie towarów lub maszyn, a nawet na powierzchnie biurowe. Lepiej halę wynająć czy wybudować?

Hale magazynowe pozwalają biznesmenom zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Ich eksploatacja kosztuje znacznie mniej niż utrzymanie zwykłego budynku. Zalet takiej hali jest wiele, a przedsiębiorca może ją albo wynająć, albo postawić samodzielnie. Które rozwiązanie jest lepsze?

Własna hala – zalety i wady

Zbudowanie własnej hali to pewność, że wzniesiona konstrukcja będzie dostosowana do potrzeb firmy. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w przypadku tych przedsiębiorstw, które potrzebują bardzo konkretnych, niestandardowych rozwiązań. Gotowe hale można oczywiście przerobić, ale niesie to za sobą dodatkowe koszty. Trzeba jednocześnie mieć świadomość, że budowa własnej hali także wiąże się z pewnymi trudnościami. To rozwiązanie dla stabilnych firm, które będą stale potrzebowały dużej powierzchni i które mogą sobie pozwolić na zamrożenie większej ilości kapitału na dłuższy czas. Ponadto wszystkie formalności – począwszy od załatwiania pozwoleń, poprzez projekt, aż po zorganizowanie ekipy i nadzór, spadają na barki przedsiębiorcy. Istnieje również możliwość zakupienia gotowej hali, jednak oferta na rynku jest tu ograniczona, a jakość konstrukcji zróżnicowana. W przypadku specyficznych potrzeb firmy będą tu także konieczne przeróbki.

Wynajem hali

Wynajem hali to bez wątpienia najpopularniejsza metoda pozyskiwania powierzchni magazynowej. Koszt postawienia takiej hali jest niewspółmiernie niższy niż wybudowanie pomieszczenia murowanego. To także rozwiązanie bardzo elastyczne. Przy nieustannie zmieniającej się koniunkturze, warunkach biznesowych i ogólnie niepewności na rynku trudno określić, jakie będą potrzeby firmy za kilka lat. Wynajem hali pozwala natomiast na podjęcie krótkoterminowego zobowiązania, które można zawsze przedłużyć na kolejne lata. To idealne wyjście na przykład dla firm logistycznych, często potrzebujących powierzchni magazynowej dla konkretnego klienta, ale i wielu różnych biznesów, między innymi z branży spożywczej, budowlanej i innych. Firmy wynajmujące hale przygotowują indywidualne oferty, dobierają rozmiary hali i materiały, z jakich konstrukcja jest wznoszona. Przedsiębiorca nie musi się także martwić o nadzór nad budową, a jedynie o załatwienie pozwolenia. Kolejnym atutem wynajęcia gotowej hali jest możliwość szybkiego skorzystania z niej. Montaż hali możliwy jest na niemal każdej powierzchni. Takie rozwiązanie warte jest rozważenia, zwłaszcza w przypadku młodych czy dynamicznych biznesów.