Namioty sferyczne – charakterystyka

Firmy oferują wynajem namiotów różnych typów, w tym coraz popularniejszych, ale nadal bardzo efektownych, namiotów sferycznych. Czym charakteryzują się takie namioty?

Rzucają się w oczy, bo nie przypominają typowych hal namiotowych. Dzięki futurystycznemu kształtowi przypominają potencjalne bazy na Marsie albo inne budowle znane z filmów science fiction. W ten sposób zachęcają do wejścia do środka. Namioty sferyczne cieszą się coraz większą popularnością – i nadal są bardzo skuteczne w organizacji eventów.

Potencjalne zastosowania

Namioty sferyczne są wręcz stworzone do imprez masowych, zwłaszcza koncertów. Sprzyja temu sama konstrukcja. Zadaszona, ale jednocześnie transparentna bądź odsłonięta przednia strona namiotu zapewnia osobom znajdującym się na scenie ochronę przed warunkami pogodowymi. Sferyczny sufit doskonale z kolei podkreśla efekty świetlne. W ten sposób uzyskujemy mobilny amfiteatr, który można rozłożyć w ciągu paru godzin.

Cechy konstrukcyjne

Namioty tego typu dają wiele możliwości dostosowania do potrzeb danej imprezy, ale pewne cechy są standardowe. Zwykle część frontowa jest transparentna lub w pełni odsłonięta, natomiast tylna pokryta zostaje białą membraną. W konstrukcji wykorzystuje się stalowe rurki, a membrana jest wyprodukowana z trójwarstwowego materiału PVC, chroniąc przed deszczem czy nadmiernym nagrzewaniem się powietrza w namiocie. Można tam umieścić nawet trzy wejścia. Namioty tego typu są lekkie i wytrzymałe, nie wymagają użycia kolumn, zazwyczaj nie zawierają ścian działowych. Dzięki temu maksymalnie wykorzystuje się ich przestrzeń. Ponadto stalowa konstrukcja ułatwia zamontowanie oświetlenia w różnych układach, a także pozwala na montaż nagłośnienia czy dodatkowej klimatyzacji.

Podłoże dla namiotów sferycznych

Co istotne, namioty sferyczne nadają się do ustawienia na piasku, dzięki czemu rewelacyjnie sprawdzają się podczas imprez plenerowych na plaży. Mogą być rozstawione na praktycznie każdym podłożu – wymaga to jedynie zastosowania różnych form zakotwiczenia. Przykładowo, umieszczając namiot sferyczny na plaży, nie zakotwiczamy go, a wykorzystujemy specjalne obciążniki. Namiot musi być jednak zmontowany na płaskim lub niemal płaskim terenie. Dodatkowo, namiot nie wymaga zbyt wiele przestrzeni wokół siebie – nie stosuje się bowiem żadnych linek.

Wykorzystanie namiotu sferycznego posiada wiele atutów. Futurystyczna stylistyka znajduje zastosowanie przy organizacji eventów o bardzo zróżnicowanym charakterze, a efekt ten osiąga się w ciągu zaledwie kilku (od sześciu do dziesięciu, w zależności od wymiarów) godzin montażu.